Elektroniczny czujnik temperatury
Nowoczesne budownictwo to budownictwo energooszczędne oraz pasywne, czyli wykorzystujące właściwości termiczne materiałów i naturalną energię słoneczną. Warunkiem zmniejszania zużycie energii jest ciągła kontrola temperatur.
Czujniki temperatury
Działanie czujników temperatury jest skomplikowane i polega na wykorzystaniu wielu praw fizyki. Najprościej można to wytłumaczyć jako zdolność przekazywania ciepła między dwoma ciałami. Pomiar temperatury polega na pomiarze zdolności przepływu ciepła.
Najczęściej stosowane są czujniki elektryczne, które możemy podzielić na:
• termoelektryczne,
• termistorowe,
• oporowe,
• scalone czujniki elektroniczne.
Czujniki te różnią się zakresem pomiaru temperatur, dokładnością, czułością i sposobem pokazywania wyników pomiaru (analogowy lub cyfrowy).
Czujniki elektroniczne
To coraz bardziej popularne czujniki mające zastosowanie w przemyśle i budownictwie. Niska cena, dokładność pomiaru, szeroki zakres mierzonych temperatur, możliwość zapamiętywania danych oraz łatwość przetwarzania odczytów to tylko niektóre ich zalety.
W zależności od zastosowania można wybierać czujniki o różnych właściwościach i produkowanych przez różne firmy. Najpopularniejsze są układy produkowane przez trzy firmy:
• Dallas Semiconductor,
• Microchip,
• Analog Devices.
Dallas Semiconductor produkuje czujniki mierzące temperatury w zakresie od -55 do + 1500 C. Stosowane są przede wszystkim do kontrolowania temperatur w chłodniach, szklarniach, pomieszczeniach, magazynach. Montowane są w urządzeniach grzewczych, klimatyzacjach, solariach, stacjach pogodowych.
Czujniki firmy Microchip odznaczają się dobrą dokładnością i rozdzielczością pomiaru. Posiadają małe rozmiary i nie wymagają dodatkowej obudowy. Największe zastosowanie ma w komputerach, laptopach, termostatach, w urządzeniach biurowych.
Analog Devices specjalizuje się w produkcji czujników mających zastosowanie w przemyśle chłodniczym, termostatach, urządzeniach komputerowych, automatyce.