Bezpieczeństwo w sieci cz.1
Wielu użytkowników sieci komputerowej jest zagrożonych atakami wirusów, Trojanów czy też programów szpiegujących. Chyba większość z nas słyszała o czymś takim, jak wyżej wymienione pojęcia, ale w rzeczywistości czy zdajemy sobie sprawę w czym naprawdę te programy nam szkodzą? Większość z nich jest mało groźna, jednak mogą powodować uszkodzenie naszego systemu, wykradanie informacji z naszego komputera oraz wykorzystywanie naszych komputerów do nielegalnych celów jak np wysyłanie spamu, jak i również w przypadku sieci internetowych takich jak przykładowo nasza powoduje niepotrzebny ruch pakietów, wynikiem czego może być zapychanie serwera a tym samym gorsze połączenie z siecią Internet. Poniżej dowiecie się jakie są ogólne rodzaje szkodników komputerowych oraz jak można się przed nimi bronić.
Wirusy
Wirusy komputerowe, są programami które posiadają zdolność do samoczynnego powielania się i przenoszenia z jednego komputera na inny, niekoniecznie za pozwoleniem, często nieświadomego o niczym użytkownika komputera. Istnieją tysiące typów wirusów, które posiadają różne funkcje, jednak do podstawowej należy „rozmnażanie się” w sieci komputerowej, robią to z prostego powodu aby przetrwać, natomiast efekty jakie one wywołują są już sprawą drugorzędną. Wirusy komputerowe charakteryzują cztery fazy działania:
- Spoczynek – dany wirus pozostaje nieaktywny.
- Rozmnażanie – wirus stara się „dokleić” w identycznej (bądź nie) postaci do plików, które zazwyczaj są wykonywalne, lub też umieszcza swoją własną kopie w pewne szczególne miejsce na dysku np. BOOT sektor.
- Wywołanie – wirus aktywuje się wywołany przez różne zdarzenia w systemie operacyjnym zależnie od typu wirusa.
- Wykonanie – wirus wykonuje funkcje zaprogramowane przez swojego konstruktora.
Istnieją różne typy wirusów, jest ich tak wiele ile mają własnych cech, ale najczęściej potrzebują nosiciela w różnej postaci:
- Wirusy plikowe – ich działanie polega na zarażani plików odpowiedniego typu, w zależności od różnych cech same szukają następnych nosicieli lub czekają na nich w pamięci operacyjnej.
- Makrowirusy – są to wirusy pisane w makrojęzykach, najczęściej taki typ wirusa infekuje pliki Word, Excel oraz inne w których znajdują się makra.
- Wirusy dyskowe – zapisują się w boot sektor dysków twardych lub dyskietek – po uruchomieniu systemu mogą zapisać się w pamięci operacyjnej i próbować zarażać kolejne boot sektory.