Rozwój rynku telefonii
Telefonia stacjonarna, telefonia komórkowa, telefonia internetowa…
Rynek telekomunikacyjny jest dziś zdecydowanie w fazie wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Usługi, które kilka lat temu oferowane były jedynie przez najmocniejsze modele telefonów komórkowych na rynku, dziś są nie tylko standardem, ale też coraz częściej przestarzałą technologią. Również te spośród nich, które wprowadzane są do użytku dzisiaj, za parę lat mogą być melodią przeszłości, zastąpione przez sprawniejsze odpowiedniki. Najważniejszym trendem, jakiemu podlega obecnie rynek telekomunikacyjny, jest recesja na rynku telefonii stacjonarnej.
Operatorzy stacjonarnych sieci telefonicznych borykają się dziś z rozmaitymi problemami – największym z nich jest oczywiście konkurencja sieci komórkowych, a także dynamiczny rozwój jaki przeżywa obecnie telefonia internetowa.
Telefonia internetowa, oparta na protokole VoIP, pozwala na darmowe rozmowy telefoniczne pomiędzy użytkownikami podłączonych do sieci internetowej komputerów niezależnie od tego, czy znajdują się oni w jednym mieście, czy też mieszkają na przeciwnych krańcach świata. Nic zatem dziwnego, że usługa ta staje się coraz bardziej atrakcyjna dla internautów, którzy często rezygnują obecnie z abonamentów telefonicznych na rzecz telefonii internetowej, dzięki której już za opłatą mogą łączyć się też bez problemów z telefonami stacjonarnymi czy komórkami.
Z kolei telefonia komórkowa przeżywa gwałtowny rozkwit. Wprawdzie w wielu krajach rynek telekomunikacyjny związany z telefonią komórkową został już nasycony jeśli chodzi o liczbę abonentów, jednak wprowadzane wciąż nowe usługi oraz aparaty telefoniczne o coraz lepszych parametrach technicznych i coraz potężniejszych akcesoriach sprawiają, że jest to stale rozwijająca się w szybkim tempie branża. Jakie usługi zostaną wprowadzone w najbliższej przyszłości? Czy będą zawierały więcej reklam? O tym przekonamy się już niebawem, a o reklamach przeczytasz na www.e3d.com.pl. Pewne jest, że telefony komórkowe będą szły w kierunku coraz większej uniwersalności.
Być może przyjdzie dzień, kiedy będą zastępować nam nawet uniwersalnego pilota do telewizora?