Blog szalonego Sieciowca

Czujniki dające pewność wyników

CzujnikAutomatyka przemysłowa okazuje się wymagającą sferą, która zobowiązuje do wykorzystania materiałów wyróżniających się doskonałymi parametrami. To dzięki nim praca okazuje się owocna, jak także bezpieczna dla osób obsługujących aparaturę. W przypadku budynków przemysłowych bardzo istotnym aspektem jest pomiar temperatury, ponieważ utrzymanie wysokich wartości może skutkować sytuacjami bardzo niebezpiecznymi.

Rejestrator temperatury

Szerokie zastosowanie w procesach przemysłowych, przeróżnych wyposażeniach bądź chłodniach do przechowywania surowców znajduje rejestrator temperatury. Rejestratory bywają niezbędne we wszystkich miejscach, gdzie następuje praca w znacznych temperaturach, nad którymi musi się utrzymać kontrolę. Współczesne rejestratory są bardzo innowacyjne, komfortowe i bezpieczne w zastosowaniu – strona internetowa. Rejestratory tego rodzaju występują w przeróżnych wariantach. Mogą być przenośne albo stacjonarne, co pozwala dobrać optymalny element do każdego projektu albo obiektu.
miernik

W jakiej sytuacji sprawdzą się termopary?

W sytuacji, jeśli poszukuje się przenośnej sondy do wykonywania pomiarów temperatur, termopara typu k odnajdzie się idealnie. Termopara będzie rozwiązaniem komfortowym oraz niedrogim. Termopara stanowi połączanie dwóch różnych metali, których punkt stykowy w efekcie różnic temperatur na dwóch końcach miernika pokazuje siłę elektromotoryczną. Termopara tupu k wykazuje bardzo rozległe przeznaczenie, także w skrajnych warunkach, gdyż posiada szeroki zakres pomiarowy przy dość dobrej liniowości. Poza tym termopary odznaczają się prostą budową, dużą niezawodnością, niską pojemnością cieplną, w miarę małymi rozmiarami oraz nie wymagają zewnętrznego zasilania.

Zastosowanie

Wiele czujników wykorzystywanych jest w sondowaniu statycznym gruntów. Jest to podstawowy typ badań polowych gruntu na terenie UE. Badanie polega na wciskaniu w grunt stożka elektrycznego z systemem czujników rejestrujących parametry gruntu w stanie pierwotnym w sposób ciągły. Opór na stożku oraz tarcie na tulei ciernej uzyskuje się z pomiaru napięcia na czujnikach  rejestrujących obciążenia.
Sposób rozmieszczenia tych czujników zależy od producenta urządzenia.