Blog szalonego Sieciowca

Bezpieczeństwo w sieci cz.3

Ekran startowy w Windows 10Najbardziej narażonym systemem operacyjnym na ataki programów o których pisałem w części drugiej jest rodzina systemów Microsoft Windows. Możecie być ciekawi dlaczego tak się dzieje, dlatego śpieszę już z wyjaśnieniem. Jednym z głównych powodów jest to, że systemy z rodziny Microsoft Windows są najbardziej popularnym oprogramowaniem komputerów PC, co oznacza że posiada go duża ilość użytkowników, firm itd., a to pozwala na globalne rozprzestrzenianie się szkodliwych programów dzięki sieci Internet.
Jednak my szarzy użytkownicy nie pozostajemy bez obrony wystarczy zastosować się do kilku wskazówek które pozwolą nam na bezpieczną pracę w sieci.

Aktualizacja Systemu

Bardzo często nie dbamy o to aby nasz system był aktualizowany, co jest bardzo błędnym posunięciem, Ponieważ większość aktualizacji ma za zadanie dbać o nasze bezpieczeństwo w sieci. Przykładem jest np. zbiorcza aktualizacja systemu Windows XP w postaci Service Pack 2 (podobnie jak OS), w której znacznie poprawiono bezpieczeństwo tego systemu. Oczywiście aby móc aktualizować system Windows należy mieć oryginalne oprogramowanie, co jest coraz częstsze ze względu na to że system ten dodawany jest często dodawany wraz z nowymi komputerami zakupionymi w sklepie. Dlatego też skupie się tutaj na tym systemie ze względu na jego powszechność. System możemy aktualizować poprzez dwa sposoby:
1.    Udać się na stronę internetową Windows Update https://windowsupdate.microsoft.com/
gdzie znajdziemy najnowsze uaktualnienia do systemu.
Uwaga: aktualizować system Windows można tylko przy pomocy przeglądarki internetowej Internet Explorer 6/Edge.
2.    Skorzystać z opcji aktualizacji która znajduje się w
MENU START / Programy i na samej górze powinien znajdować się Windows Update.

Program Antywirusowy

Programów antywirusowych jest od groma i ciut ciut zarówno darmowych jak i komercyjnych, jednak dlaczego one są takie ważne? Otóż programy te pozwalają nam chronić nasz komputer, przed działaniem szkodliwych plików które są tematem tego poradnika. Skanują pliki w locie, czyli przykładowo kopiując plik od znajomego program antywirusowy sprawdza w tym momencie czy nie jest do niego podczepiony jakiś wirus, Trojan itp. Podobnie sprawa ma się z odbieraniem poczty itd. Dlatego tak ważne jest używanie takiej aplikacji.

Firewall

Także: zapora sieciowa; (dosł. przegroda ogniotrwała, ściana przeciwpożarowa). Połączenie sprzętowej i programowej ochrony zasobów sieci LAN przed dostępem z zewnątrz (np. z sieci publicznych, w tym Internetu).
Do jego podstawowych zadań należy monitorowanie wszystkich wchodzących i wychodzących informacji i odmawianie żądań dostępu uznanych za niebezpieczne.
Na firewall składać się może wiele różnorodnych technik obronnych, z których najprostsze obejmują:
1.    Filtrowanie pakietów, czyli sprawdzanie źródeł pochodzenia
pakietów danych i akceptowanie jedynie tych z określonych domen, adresów IP bądź portów.
2.    Stosowanie procedur identyfikacji użytkownika, np. przy pomocy
haseł bądź cyfrowych certyfikatów.
3.    Uzupełnienie programów obsługujących pewne protokoły
(np. FTP lub Telnet) o mechanizmy zabezpieczające.
4.    Całkowite wyłączenie wybranych usług.

Adaware & Spyware

Dość często spotykamy się z programami typu adware. Są one darmowe, jednak w zamian wyświetlają w swym oknie reklamy. Niestety, niektóre z nich gromadzą jeszcze inne informacje. Więcej możesz się o tym dowiedzieć, używając Ad-aware’a, który zapobiega szpiegowaniu użytkownika sponsorowanych aplikacji.