Blog szalonego Sieciowca

Tania telewizja kablowa

tvTelewizja kablowa zazwyczaj potocznie nazywana jest „kablówką”. Realizowana jest przede wszystkim za pomocą technologii HFC – czyli technologii fibre-coaxial. HFC to nowoczesna sieć telekomunikacyjna, która pozwala na to, aby oferować abonentom bogaty pakiet programów radia i telewizji, jak również szeroki asortyment interaktywnych usług multimedialnych, takich jak internet czy telefon. Dzisiaj telewizje kablowe wykorzystują do transmisji swoich programów pasom od ’50 do 900 MHz.

Telewizja kablowa wysyła do wszystkich swoich abonentów ten sam sygnał. Ale przecież każdy doskonale wie, że firmy, które zajmują się telewizją kablową mają do zaoferowania różnorodne pakiety programów za odmienne ceny. Dlaczego jest to możliwe? Z powodu wykorzystania różnego rodzaju filtrów. Zatem gdy abonentowi zależy na tym, aby odbierać tylko podstawowe programy, to wówczas do skrzynki w budynku dociera pełny sygnał przesłany przez telewizję kablową. W skrzynce zaś znajduje się specjalny rozgałęźnik oraz filtr dolnoprzepustowy, które zajmuje się przepuszczaniem sygnału tylko o niskiej częstotliwości. Zatem wówczas programy, które są nadawane tylko w tych częstotliwościach będzie można oglądać.

Chcesz wybrać telewizję kablową, ale nie masz zielonego pojęcia jaką? W dzisiejszych czasach, ze względu na bogatą ofertę, podjęcie decyzji może nie być proste. Ale warto posprawdzać dokładnie oferty i poradzić się innych. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć oczywiście w internecie, np. na forach internetowych.

Telewizja cyfrowa
Telewizja cyfrowa to rozwiązanie wybierane w dzisiejszych czasach przez bardzo wielu Polaków. Czym zatem jest telewizja cyfrowa? Najtrafniej można określić ją jako metodę transmisji sygnału telewizyjnego w postaci sygnału cyfrowego do odbiorników indywidualnych, na przykład odbiorników satelitarnych. Telewizja cyfrowa ma możliwość nadawania cyfrowej kompresji obrazu oraz dźwięku (następuje to w systemie PEG-2 oraz MPEG-4). To daje możliwość na przesłanie od czterech do szesnastu razy więcej programów telewizyjnych, aniżeli ma to miejsce w dotychczas wybieranej telewizji analogowej (jeżeli wykorzystywane jest podobne pasmo).

Telewizja cyfrowa jako nowoczesne i bardzo współczesne rozwiązanie, daje możliwość stosowania dodatkowych usług. Mogą to być takie usługi jak: informacje o nadawanych programach, automatyczne wyszukiwanie różnego rodzaju programów, wybór dostępnych kilku wersji językowych na jednym kanale telewizyjnym, wybór trybu audio, wybór trybu mono, wybór trybu stereo itd., napisy ekranowe, kodowanie kanałów, aby ograniczyć kręgi uprawnionych odbiorców, telewizja interaktywna, przeprowadzanie ankiet, kontrola rodzicielska i wiele, wiele innych.

Telewizja cyfrowa często nadawana jest jako telewizja satelitarna. W zależności jednak od wykorzystywanego medium transmisyjnego może być nadawana jako telewizja naziemna, telewizja kablowa czy telewizja mobilna.