Blog szalonego Sieciowca

Nowe routery Linksysa AC 1200, AC1600, AC1750

Nowe routery firmy Linksys z serii Smart Wi-Fi mają zniwelować różnicę pomiędzy routerami kablowymi połączonymi do Ethernetu skrętką UTP kat.6 o paśmie przesyłu 1 Gb/s. Jest to prędkość 10 krotnie większa niż oferują routery Wi-Fi pracujące w standardzie 802.11n.

1050376_network__lightsNa polskim rynku pojawiły się trzy nowe routery Linksys Smart Wi-Fi. W nowych routerach Linksysa zastosowano najnowszą technologię pozwalającą na pracę w standardzie 802.11ac umożliwiającym płynne strumieniowe przesyłanie multimediów 3D w standardzie HD. Nowe modele pracuję na dwóch pasmach częstotliwości 5 GHz i  2.4 GHz osiągając maksymalną prędkość1.3Gb/s dla modeli AC 1750 i AC 600, oraz 867 Mb/s dla modelu AC 1200. Dodatkowo wszystkie te routery Linksys posiadają złącza Gigabit Ethernet do podłączenia sieci zrealizowanej za pomocą kabla np. skrętki UTP kat. 6.

Dodatkowym bonusem w tych urządzeniach jest port USB 3.0 umożliwiający podłączenie zewnętrznych dysków twardych i stworzenie w ten sposób domowego serwera plików (NAS). Do portu USB można podłączyć również drukarkę udostępniając ją w ten sposób wszystkim domownikom.

Opisywane routery wyposażone są również

w technologię beamformingu tj. kształtowania wiązki sygnału polegającą zwiększaniu mocy sygnału routera w kierunku urządzenia bezprzewodowego które łączy się z routerem. Technologia ta dodatkowo zwiększa zasięg tych routerów.

Co do niezawodności urządzeń na korzyść świadczy marka Linksys, ale tak naprawdę zweryfikują je lata pracy które pokażą czy są godnymi następcami słynnego WRT54GL.