Blog szalonego Sieciowca

Klasyka czyli stara, dobra telefonia stacjonarna

Wczoraj a dziś

telefonTelefonia to jeden z tych wynalazków, który miał ogromny wpływ na funkcjonowanie dzisiejszej rzeczywistości oraz rozwój współczesnej cywilizacji. Telefonia stacjonarna w dzisiejszym rozumieniu tego słowa rozwijała się wprawdzie długie lata, jednak od samego początku była ona bardzo przydatna.

Dziś oczywiście nie mamy już tradycyjnych telefonistek, siedzących w centralach telefonicznych i łączących nas z innymi abonentami – w ich miejsce pojawiły się najpierw tarcze, później zaś klawiatury cyfrowe, służące do wyboru konkretnego numeru.
Pojawiły się również dodatkowe możliwości, takie jak nagrywanie rozmów na automatyczną sekretarkę. Obecnie jednak telefonia stacjonarna stoi w obliczu znacznego kryzysu. Jego powodem nie jest oczywiście spadek zapotrzebowania na rozmowy telefoniczne. Jest nim natomiast rozwój nowych usług telefonicznych, takich jak telefonia komórkowa oraz VoIP, czyli tak zwana telefonia internetowa.

Przewaga telefonii komórkowej nad telefonią stacjonarną jest oczywiście bardzo prosta do wyjaśnienia. W końcu aparat komórkowy możemy zabrać ze sobą wszędzie, nawet na wycieczkę w góry. W dodatku komórki służą dziś również do wielu innych celów – najnowsze modele stanowią prawdziwe centra multimedialne, umożliwiające wykonywanie cyfrowych fotografii, realizację filmów, nagrywanie dźwięku czy wysyłanie wiadomości tekstowych lub plików multimedialnych. Coraz bardziej popularne jest również korzystanie przez komórkę z internetu.

Tu dochodzimy oczywiście do telefonii internetowej. Telefonia internetowa to stosunkowo nowa, lecz zapowiadana przez specjalistów od dawna usługa, która umożliwia odbywanie rozmów telefonicznych za pomocą podłączonego do internetu komputera. Dzięki temu nie musimy płacić opłat operatorom, jeśli nasza rozmowa odbywa się pomiędzy dwoma komputerami. Obowiązywać nas będzie jedynie opłata za połączenia z tradycyjnymi telefonami stacjonarnymi bądź komórkowymi. Co więcej – w ich przypadku mogą one być nawet tańsze, szczególnie jeśli chodzi o rozmowy międzymiastowe i międzynarodowe.