Blog szalonego Sieciowca

Drukarka sieciowa.

1055954__laser_Jaszcze do nie dawna drukarki sieciowe z uwagi na swoja cenę były na wyposażeni sieci tylko dużych firm. Domowa drukarka była przyłączona za pomocą portu LPT łącza USB do jednego z komputerów i na tym komputerze trzeba było w systemie włączać opcję udostępniania drukarki innym komputerom. Aby inni użytkownicy mogli poprzez sieć z skorzystać z drukarki komputer połączony z drukarką musiał być cały czas włączony. Częściowo sprawę tą ułatwiały małe serwery wydruku montowane pomiędzy siecią a drukarką. Niektóre routery posiadały też serwery wydruku umożliwiające podłączenie i obsługę drukarki poprzez wejście USB.

Obecny rozwój branży komputerowej w kierunku „usieciowienia” wszystkich urządzeń sprawia że karta sieciowa stała się standardowym wyposażenie każdego nowego modelu drukarki. Praktycznie w ofercie dużych sklepów trudno znaleźć drukarkę bez opisu LAN, WIFI. W przypadku drukarek atramentowych ceny zaczynają się od 200 złotych w górę. Co do wyższości drukarek z kartą sieciową Wi-Fi nad drukarką kartą do LAN-u przewodowego można wysuwać te same argumenty co przy innych urządzeniach sieciowych.

Wybierając drukarkę każdy powinien wybrać urządzenie dopasowane do swoich potrzeb. Jedna drukarka obsłuży wtedy wszystkich domowników lub niewielkie biuro. Warto wybrać drukarkę która oprócz typowej funkcji drukarki sieciowej czyli zdalnego wydruku dokumentów i materiałów graficznych udostępnia opcję skanowania dokumentów, odczytywania informacji z kart mini i mikro SD, a nawet umożliwia bezpośredni wydruk z tych kart pamięci zdjęć zrobionych na aparacie cyfrowym. A wszystko to powinno być zarządzane zdalnie poprzez sieć.