Blog szalonego Sieciowca

Domowy router dla laika.

20130512_007Posiadasz w domu komputer lub laptop, tablet z androidem, telewizor, odtwarzacz dvd lub blu-ray, tuner telewizji satelitarnej, radio internetowe, smartfon z wifi, drukarka sieciowa, czytnik e-book, serwer plików NAS. Wszystkie te urządzenia potrzebują połączenia pomiędzy sobą a także z połączenia z siecią światową: Internetem. Żeby to umożliwić potrzebujesz routera.

Ogólnie mówiąc router jest to urządzenie służące do łączenia różnych sieci komputerowych, połączy więc naszą domową sieć z siecią naszego dostawcy Internetu.

Działanie routera polega na „wskazywaniu drogi” krążącym w naszej sieci pakietom informacji.  Na podstawie informacji wysyłanych przez urządzenia domowe router przekazuje poprzez sieć naszego dostawcy Internetu i jego routery informacje do sieci docelowej w Internecie.  Z powrotem informacje pobierane z sieci światowej nasz dostawca Internetu poprzez nasz router przekazuje urządzeniu domowemu które zażyczyło sobie tych informacji. Najprostszy router posiadał więc dwa wejścia jedno do podłączenia dostawcy Internetu drugie do naszej sieci. Dwa wejścia? Trochę mało. Dlatego obecnie kupując urządzenie do naszej sieci domowej nazywane routerem otrzymujemy router wyposażony dodatkowo w tzw. switch. Switch po polsku przełącznik jest urządzenie posiadające kilka wejść pozwalających na podłączenie kilku naszych urządzeń i jego zadaniem jest przesyłanie informacji pomiędzy naszymi domowymi urządzeniami. Tak więc typowe nowoczesne routery posiadają jedno wejście dla naszego dostawcy Internetu i kilka wejść dla naszych urządzeń domowych. Dodatkowo jeżeli router wyposażony jest w łączność bezprzewodową Wi-Fi stwarza to możliwość podłączenia większej ilości naszych urządzeń które pracują bezprzewodowo.