Blog szalonego Sieciowca

Czy można zbudować domową sieć komputerowa bez komputerów?

1361461_home_cinema_setup_1„Dopiero sieć to komputer!” to hasło firmy Sun Microsystems jest obecnie aktualne jak nigdy. Można sobie wyobrazić domową sieć komputerową której poszczególne elementy spełniają wszystkie funkcje typowego komputera a w sieci tej nie pracuje żaden klasyczny komputer stacjonarny, laptop ani tablet. Przewrotnie spełnia się hasło największego producenta komputerów sieć komputerowa sama jest komputerem.

Elementami peryferyjnymi tej sieci mogą być telewizor, odtwarzacz blu-ray, smartfon, odtwarzacz multimedialny.

Zainstalowane w tych urządzeniach oprogramowanie zamienia je w system dostępu do informacji. W najprostszym zastosowaniu wystarczy podłączyć pendriva lub dysk twardy mamy dostęp do filmów, zdjęcia, plików muzycznych. Ale w większości te urządzenia posiadają już karty sieciowe i podłączenie ich do domowego routera otwiera dostęp do Internetu. Serwisy takie jak Facebook, You Tube, Picassa, Twitter, Google+ stają się dostępne bez komputera. A jeżeli urządzenie pracuje pod systemem Android z dostępem do sklepu Google play to po ściągnięciu pakietu typu Office, przeglądarki Firefox lub Opera możliwości wykorzystania urządzeń domowych są porównywalne z klasycznym komputerem.

Aby to wszystko zadziałało potrzebne jest tylko kilka typowych elementów sieciowych takich jak router z przełącznikiem (ang.switch) i Wi-Fi, dodatkowe przełączniki, karty sieciowe i okablowanie sieciowe.